Uszoda |
Vízi játék az óvodában
A Központi Óvodában egyedülálló lehetőség, hogy helyben egy szép és modern medence áll rendelkezésre külön öltözővel és zuhanyzóval.
A medence mérete és az óvodapedagógusok felkészültsége elsősorban a vízhez szoktatáshoz biztosítják a feltételeket.
Elsődleges célunk tehát a gyermekek vízhez szoktatása, a víz megszerettetése, a víz, mint új közeg megismertetése, olyan biztonságos mozgás kialakítása a vízben, mint a szárazföldön.
A vízbiztonság alapelemeit a vízbiztonsági alapgyakorlatok jelentik: pl. merülés, vízben való látás, légzés, elfekvés-leállás, siklás, vízbe történő ugrások.
Az alapgyakorlatokból első feladat, hogy a gyermekek megismerkedjenek az új közeg szokatlan hatásaival, és otthonosan járjanak, fussanak, változtassanak helyet a vízben.
Itt már a víz törvényszerűségei közül megismerkednek a gyerekek a nedvességgel, mint új ingerrel, érzékelik a vízben végzett mozdulatok sebességeinek változásait, találkoznak a frontális ellenállással, érinti őket a víz hőmérséklete – koegzisztenciája.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a víz felhajtóereje megkönnyíti bizonyos tornagyakorlatok végrehajtását pl. ugrálás, láblendítés, stb., más gyakorlatok viszont a víz ellenállása miatt nehezebbek pl. futás, járás magasra húzott térddel, stb.
A vízbiztonság azt is jelenti, hogy a víz alatt is biztonságosan érezze magát a gyermek és tudjon tájékozódni a víz alatt.
A víz alatti tájékozódásban, – később a víz alatti információszerzésben – elengedhetetlen a nyitott szem. A szervezet, védekező reflexeként a szemhéjzáró reflex az első időben a vízzel való érintkezés hatására becsukódik, de többszöri gyakorlás hatására később nagy élménnyé válik a víz alatti látás. E téren feladatunk a merülések, bújások a víz alá és ott hosszabb, rövidebb ideig tartózkodás biztosítása. A gyakorlatok, játékok végzése közben fokozatosan növeljük a víz alatti tartózkodás idejét.
A víz alatti tartózkodás készsége oldja az arc- és nyakizom merevségét és segíti a ritmusos ki- és belégzés végrehajtását, amely szintén fontos eleme az úszásnak.
A tudatos ki- és belégzés elengedhetetlen a kötetlen mozgáshoz a vízbe ugráshoz, a játszáshoz, a későbbi úszástechnikához, a kar – láb összehangolt munkájához és a váratlan helyzetek kivédéséhez.
A vízhez szoktatás során megtanítjuk a gyerekeknek a vízi légzéstechnikát, mely során a belégzés mindig a szájon át történik, a kilégzés pedig a szájon és orron át.
A légzés fontosságát bizonyítja, hogy aki a helyes, célszerű, ritmusos légzést nem tanulja meg, sosem lesz víz-biztos úszó.
Következő mozzanat az elfekvés és leállás beidegzése.
Az elfekvés előfeltétele, hogy a tüdő a belégzés után levegővel telített legyen, mert így a test nem süllyed el, hanem a víz felszínén lebeg. Ehhez szükséges, hogy lábaikat hosszabb – rövidebb ideig felmerjék emelni a talajról a gyerekek.
Az egyik legnehezebb feladat a háton lebegés, mert a gyermek hátradőléskor elveszíti optikai tájékozódását, s amikor arra törekszik, hogy fejét hátra hajtsa, a tónusos nyaki reflex a csípő- és combízületben erős összehúzódást vált ki, mely „ülőtatáshoz” és süllyedéshez vezet.
A biztonságos lebegést követi a siklás, mely szintén hason és háton történik. Siklás során a páros gyakorlatok mellett segédeszközöket is alkalmazunk pl. úszódeszka, polifón, labda, stb.
Fenti gyakorlatok biztonságos végzését követően történik a vízbe ugrás gyakorlása
Fontos elvünk, hogy a víz megszerettetése játékosan, önként, örömmel történjen. A megfelelő fegyelem mellett legyen jelen jókedv, humor, nevetés a hatékony nevelés érdekében.
A medencében természetesen lehetőség van egyéb vizes tapasztalatok szerzésére is pl. a matematika területén méricskélhetnek, merülő lebegő tárgyakat vizsgálhatnak a gyerekek.
Beszteri Éva
intézményvezető
http://jaszberenyiovik.hu/kozponti-ovoda/uszoda/
Vízipók úszóbölcsi és úszóóvoda

"Ajánlom azoknak a gyerekeknek, akik a mozgást szeretik a vízben."
1-5 éves gyerekeknek integráltan óvoda rendszerben szakképzett óvonénivel és úszóoktatókkal
A 25 éves tapasztalatommal amit gyűjtöttem és kaptam a víztől és a gyermekektől most megvalósíthatom egy gyönyörű környezetben, a szentendrei V-8 Uszoda és Szabadidőközpont 220 négyzetméteres területén.
Örömmel tájékoztatom Önöket, hogy megszervezte és megnyitotta Magyarország 2 úszó és sport napközijét Mattesz Csilla a Vízipók Egyesület úszó szakedzője.
Egész nyáron úszó- és angol tábor a V-8 usziban a Vízipók Egyesülettel!
Babaúszás Békés megyében
elérhető árakon.
Babaúszás Békésen és
Békés-csabán.
http://babauszi.hupont.hu/3/idopontok-helyszinek
Bemutatkozik a Szigligeti Utcai Óvoda
Szigligeti Utcai Óvoda (székhely)
5600 Békéscsaba, Szigligeti u. 3.
Telefonszáma: 06 (66) 637-301
E-mail: sziglovi@t-online.hu
Honlap: www.szigligetiovoda.hu
Óvodavezető: Apáti-Nagy Gáborné
Nyitva tartás: 6-18 óráig
Specialitásaink:
- úszásoktatás
- vízhez szoktatás
- néptánc
- hitoktatás
- ovi-foci
Óvodánkért Alapítvány számlaszáma: K&H Bank: 10402609-26011440-00000000
Óvodánkért Alapítvány adószáma: 19060277-1-04
Körzethatárok:
Andrássy Út 46-tól (páros oldal) a vasútállomásig, Kétegyházi út, Kígyósi út mindkét oldala, kivéve a Menekülteket Befogadó Állomás, a vasúti pályatesttől a csatornával határolt terület a Kígyósi útig, Gábor Á. u., Vozárik u., Arany J. u., Egressy u., 4-es Honvéd u., Kereki sikátor, Erkel u., Gálik u., Október 6. u., Aradi u., Tessedik u. 21-től 51-ig, illetve 28-tól 60-ig, Bartók Béla út 42-től és 51-től a Temető sorig, Temető sor, Vécsey u., Szigligeti u., Tulipán u., Építők útja.
A Szigligeti Utcai Óvoda 1974-ben nyitotta meg kapuit. A kétszintes, két tágas udvarral rendelkező épület 150 férőhellyel rendelkezik. A hozzánk érkező gyerekeket 125m2-es tornaterem, és egy 6 x 14 méteres – minden igényt kielégítő -, egész évben folyamatosan használható, feszített víztükrű tanmedence várja. Óvodánk 6 csoportjába jelenleg 158 gyermek jár.
Az óvoda családias, biztonságos légkörének megteremtéséről a 23 főből álló lelkes, magas szintű szakmai felkészültségű, gyermekszerető alkalmazotti közösség gondoskodik. Óvodapedagógusaink között van: fejlesztő pedagógus, tanítói végzettségű óvodapedagógus, HRG végzettségű mozgásfejlesztő pedagógus. Munkájukat szakképzett dajkák segítik.
A gyermekek fejlesztése vegyes életkorú csoportokban történik, folyamatos és rugalmas napirenddel. Nevelési gyakorlatunkban meghatározó a játék, a mozgás, az egyénre szabott fejlesztés.
Az óvoda nevelési programjában évek óta kiemelt szerepet tölt be az egészséges életmódra nevelés. Fontos feladatunknak tartjuk, hogy a gyerekek testi, lelki egészségére odafigyeljünk. Mozgásfejlesztő tevékenységeinket a tornateremben, az uszodában, ill. az udvaron végezzük. Tanuszodánkban a nagycsoportosok számára (önkormányzati finanszírozással) kéthetes úszótanfolyamok zajlanak, a tanév folyamán 3 alkalommal. Óvodánk valamennyi gyermeke számára biztosított heti egy alkalommal uszodai játék, ahol a vízbiztonság alapjainak megszerzésére van lehetőség.
Közös célunk az egészséges életkezdet biztosítása, az egészségtudatos magatartás megalapozása.
Az óvodapedagógusok folyamatosan keresik a lehetőséget szakmai sokoldalúságuk kiteljesítésére, új irányok és lehetőségek megismerésére. Új szakmai munkaközösséget is létrehoztunk - Zöld sziget elnevezéssel -, melynek célja a környezetét szerető, arra figyelő, értékeit védő gyermekek nevelése.
Az óvodai élet hétköznapjait a jeles napok megünneplésével és a már hagyománnyá vált „Őszi kavalkáddal”, farsangi napokkal, táncházzal tesszük színesebbé. Rendszeresen veszünk részt színházi előadásokon, s a nevelő testületünk is gyakran lepi meg óvodásainkat igényesen összeállított mesejátékkal.
Hiszünk abban, hogy csak a családdal együttműködve érhetünk el eredményeket, ezért megkülönböztetett figyelemmel fordulunk a szülők felé. A szülők szervezete nevelőmunkánk aktív résztvevője, segítője.
A kezdeményezésükre létrehozott Óvodánkért Alapítvány 1991 óta segíti tárgyi feltételeink fejlesztését, javítását.
Arra törekszünk, hogy óvodánk örömteli, igazi gyermekkort biztosító óvoda legyen!
Szűcs Imre gondolataival búcsúzunk a viszontlátásig:
„A gyermekszem: a legfurcsább hatalom,
próbáld ki csak másokon és magadon.
Mert amikor a gyermekszem kérve kér,
abba minden vágy és csoda belefér.
A gyermekszem: szirmát nyitó kék virág,
tőle fordul szebbre, jobbra a világ.
A gyermekszem fényesség és bizalom,
vezéreljen Téged is az utadon!”
http://www.bekescsaba.hu/index.fcgi?rx=&nyelv=hu&menuparam5=96&menuparam_36=257
http://zalaegerszeg.varosom.hu/programok/gyerekprogram/Babuszo-tabor-Alsopahok-Kolping-Hotel-4.html
http://perecek.blogspot.hu/2010/09/uszas-kondorosi-uszoda.html
Minden szülő igyekszik a legjobbat adni csemetéinek.
Egy jurtavárosban (jurtanegyedben vagy más néven jurtakerületben) lakó emberek nem állíthatnak fel mindenhol jurtát. Ezért lehetőséget kell kapniuk arra, hogy gyermekekik olyan intézményeket látogathassanak, ahol óvodádól kezdve a középiskoláig rendelkezésre áll nemcsak a szabad levegőn, hanem a vízben való mozgás lehetősége is.
Egy olyan helyen, ahol valóságos „kultusza” jön létre a kupolás épületeknek, csarnokoknak, ott nem jelent lényegesen új feladatot fedett uszodákat építeni a gyerkőcöknek sem.