1: Fogalma
Antropológia
Az antropológia, vagyis embertan (a görög anthroposz, „ember” szóból) az emberi faj (Homo sapiens) tanulmányozását, az emberről szóló tudományt jelenti.
Az antropológia két fő területre osztható, nevezetesen
- a fizikai antropológiára, amely a hajdan élt és a mai ember fizikai, azaz testi tulajdonságaival foglalkozik
- a kulturális antropológiára, amely az emberi kultúrát vizsgálja.
A kulturális antropológia egy külön ágát képviseli a nyelvészeti antropológia, amely a nyelv társadalmi használatát, a nyelv és a kultúra kapcsolatát, valamint a nyelv tér- és időbeli változásait tárgyalja. (Ez Magyarországon inkább a nyelvtörténet kutatási területe.)
Magyarországon hagyományosan a néprajz felelt meg legjobban a modern angolszász indíttatású kulturális antropológiának, ezért a kulturális antropológiai szempontú kutatásokkal sokáig a néprajz keretei között foglalkoztak. Ma már azonban a kettőt teljesen különálló tudományként gyakorolják.
Kapcsolatrendszer egyéb tudományágakkal:
- szociológia
- történelemtudomány
- pszichológia
Az Amerikai Egyesült Államokban az antropológia harmadik tudományágának tekintik a régészetet, míg nálunk a régészet külön tudománynak számít, bár sok kapcsolata van mind a fizikai, mind pedig a kulturális antropológiával.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Antropol%C3%B3gia
Fizikai antropológia
A fizikai antropológia az antropológia (embertan) egyik ága, amely a hajdan élt és a mai emberek fizikai, azaz testi tulajdonságaival foglalkozik.
Fő ágai
- Biológiai antropológia: az emberiség biológiai sokféleségének vizsgálata a modern genetika eszközeivel (DNS-vizsgálat, mitokondriális genetika).
- Orvosi antropológia: az emberi testalkat, arc és fejforma vizsgálata, az emberi csontváz és koponya tanulmányozása (oszteológia).
- Paleoantropológia: a Homo Sapiens (emberi faj) kialakulásával, az előember és az ősember anyagi maradványaival foglalkozik (lásd: emberré válás).
A fizikai antropológia alkalmazásának egyes speciális területei:
- igazságügyi orvostan – elhunyt emberek maradványainak vizsgálata a rendőrség és a bírók munkájának segítésére
- régészet – a régészek munkájának segítése, a különböző népek és rasszok (emberfajták) fizikai tulajdonságainak összehasonlító vizsgálata, a mai ember elterjedésének, a különböző emberfajták kialakulásának rekonstruálása
Az antropológia az emberről szóló tudomány; elsősorban a test felépítésével, a rasszokkal és népekkel, a mai népek magatartásával (kultúrfok), az ember természetrajzával, természeti jelenével és jövőjével foglalkozik. E tudomány módszere nem a kísérlet, hanem a megfigyelés és a más népek és rasszok életében való részvétel. Az antropológia jelentősége más tudományágak szempontjából egyre nagyobb (orvostudomány, pedagógia, jogtudomány, ipar).
Az antropológia célja: természettudományos kép alkotása az emberről. Ma már általános érvényűnek mondható eredményt ért el kutatásaival: az embert a különféle életmódja és a kultúrája formálja és alakítja hol építő, hol romboló jelleggel. (környezettől függően). Ez a megállapítás hozzájárul az előítéletmentes gondolkodás kialakításához.
Híres fizikai antropológusok
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Fizikai_antropol%C3%B3gia
2. Konkrét felhasználási terület
Látogatóboom Ópusztaszeren
Ópusztaszer - Egy hónap alatt csaknem húszezren nézték meg az ópusztaszeri emlékpark új kiállításait. A sláger most már a valóság: a honfoglaló férfiak és asszonyok arcát a koponyák alapján bemutató tárlósor.
Bakos András - Délmagyarország napilap - 2010.09.28. 05:00
640 millió forintot költöttek Ópusztaszeren idén új kiállításokra. A cél az volt, hogy a Feszty-körkép mellett legyenek olyan modern látványosságok, amelyek ismét vonzóvá teszik a parkot. A terv az első hónap adatai alapján bevált: egy hónap alatt 19 ezer 900 látogató váltott jegyet a főépületbe, kétszer annyi, mint amennyire a vezetés számított. 2006-ban a szegedi múzeum Munkácsy-kiállítását, amely akkor a legsikeresebb tárlat volt, 6 hét alatt 40 ezren látták.
A honfoglalók arca az emlékpark legfőbb látványossága. |
A külföldi látogatóknak is az arcrekonstrukció tetszik a legjobban, végignézik a filmet, amely bemutatja, hogyan épül arc a honfoglalás kori sírban talált koponyára, és aztán az arcokat is. Megdöbbennek, amikor megtudják, hogy a trepanált koponyák tulajdonosai túlélték a fejműtétet.
A hazai látogatókat is a koponyás kiállítás vonzza leginkább
Arcrekonstrukciót a legújabb amerikai krimikben, például a Dr. Csontban is lehet látni, ez mégis más, hiszen ezer évvel ezelőtti emberekről van szó. A tárlóban a koponya mellé tett arcok ugyanolyanok, amilyenekkel ma is lehet találkozni például Csongrádon vagy Szatymazon.
Forrás: http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/latogatoboom_opusztaszeren/2180777/
3. Keresztény szempont
Keresztényként fontos, hogy tisztázódjanak, hogy egyes népcsoportok milyen gyakorisággal éltek egy-egy területen.
Ma már a nyelvészet tekintélye egyre inkább csökken, és vele szemben nő a régészet, a néprajz és a fizikális antropológia tekintélye.
Fontos, hogy tényszerű információk kerüljenek a középpontba, és ezáltal a történelem megismerése ne ideológiákra támaszkodjon, hanem valóságra.